Menopozla baş etmek için en iyi yöntem

Menopoza giren kadınlar genellikle semptomlarının üstesinden gelmek için hormon replasman tedavisi (HRT), magnezyum ve omega-3 takviyelerine kadar çeşitli yöntemlerden yararlanıyor.

Ancak uzmanlar, menopozla mücadele için en etkili yöntemin kasları çalıştırmak olduğunu söylüyor.

Vücudun çalıştırılmasıyla ortaya çıkan ve dışarıdan da takviye edilebilen kreatin; kas kaybını azaltabilir, egzersizleri hızlandırabilir ve beyin fonksiyonlarını iyileştirebilir.

Kaslarımızda bulunan bu bileşik, antrenmanları hızlandırma, kas geliştirme ve hatta beyin fonksiyonlarını iyileştirme özelliği sayesinde fitness fanatikleri tarafından yoğun egzersiz öncesinde ve sonrasında alınır.

Healthspan’da spor ve kayıtlı beslenme uzmanı ve “Unprocess Your Life” kitabının yazarı Rob Hobson, “Araştırmalar, kreatin takviyesinin direnç eğitimiyle birleştirildiğinde menopoz sonrası kadınlar için özellikle faydalı olabileceğini gösterdi.”

“Kreatin takviyesi genellikle kas hücrelerine daha fazla su çekebileceğinden ve kas büyümesini teşvik edebileceğinden kas kütlesini arttırmak için kullanılır.”

“Ayrıca kreatin takviyesinin gücü ve yüksek yoğunluklu egzersiz performansını nasıl artırabileceğini gösteren birçok çalışma var.” dedi.

Hobson, tüm kadınların, özellikle de orta yaş ve sonrasındakilerin, kreatin hakkında bilmesi gerekenleri şu şekilde açıklıyor…

GÜNLÜK GÖREVLERİN YERİNE GETİRİLMESİNİ KOLAYLAŞTIRIR

Kreatin, sandalyeden kalkmak veya kol kıvırmak gibi fonksiyonel görevlerde performansı artırmaya yardımcı olabilir.

2019’da yapılan bir çalışmada, direnç antrenmanının yanı sıra 12 haftalık kreatin takviyesi programı kas kütlesinde ve gücünde önemli artışlara yol açtı.

KEMİK KAYBI HIZINI YAVAŞLATIR

Nottingham Üniversitesi’ndeki araştırmacılara göre, bir yıl süren direnç antrenmanı programına katılırken günlük dozda kreatin alan postmenopozal kadınlar, kreatin almayanlara kıyasla kalçada daha düşük oranda kemik mineral kaybı yaşadılar.

Bileşik, osteoblastlar adı verilen kemik oluşturan hücrelerin aktivitesini teşvik ederek kemiklerin büyümesine yardımcı olurken aynı zamanda kemik yeniden emiliminde rol oynayan hücreleri durdurur.

Kreatin ayrıca kaslardaki fosfokreatin depolarını da artırarak yüksek yoğunluklu aktiviteler sırasında enerji üretimini artırır.

Bu, daha güçlü kaslara yol açar ve fiziksel aktivite sırasında kemiklere daha fazla kuvvet uygular, bu da kemik oluşumunu uyarabilir ve yoğunluğunu artırabilir.

KADINLARIN DEPRESYONU AŞMASINA YARDIMCI OLUR

Kadınlar üreme yıllarında genellikle erkeklerin yaklaşık iki katı oranında depresyon yaşarlar ve bu durum ergenlik döneminde artar.

Ancak araştırmalar kreatinin yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

2016 yılında ABD’li araştırmacılar, standart depresyon tedavilerine iyi yanıt vermeyen ergen kızların, günlük dozda kreatin aldıklarında daha az depresyon belirtisi gösterdiklerini buldu.

KADINLARI DAHA GÜÇLÜ VE DAHA HIZLI YAPAR

Hobson, gücünüzü ve hızınızı artırmak istiyorsanız, smoothie’nize bir kaşık kreatin eklemenin size avantaj sağlayabileceğini söylüyor.

2002 yılında Avustralya’da yapılan bir araştırmaya göre, 22 yaş civarındaki seçkin kadın futbolcular, altı gün boyunca 20 gram kreatin aldıktan sonra çevikliklerini geliştirdiler.

Başka bir ABD araştırmasında, 21 ila 33 yaşları arasındaki kadınların yedi gün boyunca yükleme dozunda kreatin aldıktan sonra üst vücut güçlerinin arttığı görüldü.

KALP HASTALIĞINA NEDEN OLAN İNFLAMASYONU AZALTIR

Bazı çalışmalar, kreatin takviyesinin, kalp hastalığı ve artrit gibi sorunlarla ilişkili kronik bir sağlık sorunu olan inflamasyonla yakından bağlantılı olan oksidatif stresi azaltabileceğini öne sürüyor.

Hobson, kreatinin oksidatif hasarla mücadele ederek dolaylı olarak inflamasyon seviyelerinin düşürülmesine katkıda bulunabileceğini söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x