Kızılaycı müteahhide sessiz tahliye: 70 kişiye mezar olan Süeda Kent Sitesi raporunda asli kusurlu bulunmuştu

Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında geçen yıl mart ayında tutuklanan Bulut ve ortağı Muhittin Büyük’ün 7.5 ay sonra tahliye edildiği ortaya çıktı.

Buna göre Adıyaman 3. Sulh Ceza Hâkimliği’nin 3 Kasım 2023 tarihli kararında Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) ait bilirkişi raporunun içeriği, dosya itibarıyla delillerin toplandığı ve delil karartma şüphesinin olmadığı ifade edilerek iki şüpheli hakkında da adli kontrol ve yurtdışı çıkış yasağıyla tahliye kararı verildi.

Kararda, “Bu aşamada şüphelilerin delilleri karartma ihtimallerinin ortadan kalkması ve delillerin büyük ölçüde toplanmış bulunması, tutuklamanın bir tedbir oluşu, şüphelilerin sabit ikametgâh sahibi oldukları ve kaçma şüphelerinin bulunduğuna dair dosyaya yansıyan somut bir delil bulunmadığı” ifadelerine yer verildi.

Cumhuriyet, Süeda Kent Sitesi’ne ilişkin KTÜ’nün hazırladığı bilirkişi raporuna ulaştı. Raporda, binanın statik projesine uyulmadığı ve mimari projenin bodrum, zemin ve sekiz normal kattan oluştuğu, ancak statik projenin bodrum, zemin ve yedi normal kat olarak projelendirildiği belirtildi.

Bilirkişi raporunda, yapım sorumlusu müteahhit, şantiye şefi, yapı denetim firması yetkilileri, statik uygulama denetçileri, uygulama denetçisi ve kontrol elemanı asli kusurlu bulundu. Belediyenin yapı kontrol biriminin ise tali kusurlu olduğuna dikkat çekilen raporda, “Sonuç olarak, soruşturma dosyası üzerinden yapılan inceleme, değerlendirme ve elde edilen bulgular neticesinde, söz konusu binada proje, yapım ve iş bitimi aşamalarında ‘Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik’ esaslarına yeterince uyulmadığı görülmüştür” ifadesi kullanıldı.

GALERIA SİTESİ’NDE YIKIM BÖYLE GELMİŞ

Deprem felaketinde Diyarbakır’da 89 kişinin yaşamını yitirdiği Galeria Sitesi’ne ilişkin davada yargılanan yedi sanıktan tutuklu müteahhitler Sedat Eser, Mehmet Şirin Yiğit ve Şeyhmus Yiğit ile inşaat mühendisi vefenni mesul Tevfik Demir hakkında verilen 17 yıl 6’şar ay hapis cezasıyla ilgili gerekçeli karar açıklandı. Kararda binanın malzeme özelliklerindeki yetersizlikler, uygulama ve işçilik hataları ve yapı denetimindeki yetersizlik nedeniyle yıkıldığı ifade edildi. Sanıkların taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma suçundan cezalandırıldığı belirtildi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x